FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Święto Trzech Króli
Autor Wiadomość
As Wyznanie: Katolik
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Mar 2006
Posty: 2938
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30-06-2008, 13:54   Święto Trzech Króli

Marszałkowi Sejmu przekazano podpisy za przywróceniem dnia wolnego w święto Trzech Króli

Ponad 616 tys. podpisów za przywróceniem dnia wolnego w święto Trzech Króli przekazali marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu Członkowie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Liczba podpisów to rekord jeśli chodzi o inicjatywy obywatelskie na rzecz zmiany ustawy. Marszałek Komorowski podkreślił, że być może jest to właśnie moment, w którym warto by było zastanowić się nad całością zagadnienia dni wolnych od pracy w Polsce, „tak, aby stworzyć większą możliwość zarówno świętowania zniesionych niegdyś świąt katolickich, ale także świat które wynikają z innych wyznań”. Marszałek Komorowski przypomniał o przykładowej kalendarzy pomiędzy prawosławnymi a katolikami. „Kto wie – może warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem, które pozwoliłoby każdemu w Polsce podjąć decyzję i wybrać dzień, kiedy chce świętować. To są rozwiązania spotykane na świecie, m.in. w USA” – powiedział.

Uczestnicy akcji zbierania podpisów zebrali się 24 czerwca 2008 r. w samo południe w Warszawie na placu Grzybowskim. Ok. 100-osobowy pochód tworzyli m.in. członkowie Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego oraz Korporacji Akademickiej "Kustodia". „Święto Trzech Króli to jedno z największych i najstarszych świąt chrześcijańskich. Było kiedyś dniem wolnym od pracy; zniesione zostało przez komunę. Dlatego zależy nam, by je przywrócić” – powiedziała Agnieszka z Lublina, członkini korporacji i jedna z uczestniczek pochodu.

Manifestujący przeszli ulicą Świętokrzyską, Nowym Światem, przez plac Trzech Krzyży i Wiejską do Sejmu. Nieśli transparenty z napisami "Inicjatywa przywrócenia święta Trzech Króli". Skandowali też hasła: "Oddajcie nam święto Trzech Króli" oraz "Cała Polska i Warszawa będzie wam wdzięczna, bo to jest ważna sprawa". Podpisy przewieziono do Sejmu półciężarówką.

Podpisy przekazane zostały marszałkowi Komorowskiemu wraz z pismem uzasadniającym inicjatywę. Komitet podkreśla, że "Święto Trzech Króli jest najstarszym ze Świąt chrześcijańskich związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa, obchodzonych nawet wcześniej niż Święta Bożego Narodzenia”. Członkowie Komitetu przypominają, że do roku 1960 w Polsce dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był też dniem wolnym od pracy. "W okresie władzy komunistycznej, pod kierownictwem I Sekretarza PZPR Władysława Gomułki, ustawą z dnia 16 listopada 1960 r. święto to w wymiarze państwowym zostało zlikwidowane".

I tak możemy mieć kolejne dni wolne od pracy. Czy będziemy przez to bardziej religijni, pobożniejsi ... szczerze wątpię. Podobnie jest z budowaniem nowych kościołów, do których przychodzi coraz mniej wiernych. Ale takim inicjatywom trudno się sprzeciwić, szczególnie marszałkowi sejmu.

Co o tym sądzicie?
_________________

 
 
gabi Wyznanie: Katolik
Pomogła: 2 razy
Wiek: 56
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 317
Skąd: śląskie
Wysłany: 30-06-2008, 19:35   

moja wypowiedż odniesie sie do przedostatniego akapitu"i tak możemy miec......"Ja nie wątpie, ja jestem pewna,że nie będziemy pobozniejsi, nie bedzie nas więcej w kościołach,wręcz przeciwnie. Beda wyjazdy na odpoczynek dłuższy, będą zakupy. Aby ludzie przyszli do kościoła nie trzeba wcale robic wiecej świąt, ale dac im to czego nie mają na codzien w domach, wiare że może byc lepiej,wstrząsniecie grzesznym sumieniem,aby sie obudzilo. To jest rola dobrego księdza w konfesjonale i na ambonie
_________________
... Miłość mi wszystko wyjaśniła,
Miłość wszystko rozwiązała -
dlatego uwielbiam tę Miłość,
gdziekolwiek by przebywała...


Jan Paweł II (Karol Wojtyła)
 
 
zosia Wyznanie: Katolik
Pomogła: 74 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 31 Maj 2005
Posty: 12035
Skąd: Lublin
Wysłany: 06-01-2011, 19:56   


Podróż Magów, James Tissot

Objawienie Pańskie czyli święto Trzech Króli


Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt, które uświęcił Kościół. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa święto to wyznaczało początek roku liturgicznego. W Kościele wschodnim znane już było w III wieku, natomiast w Kościele obrządku zachodniego obchodzić je zaczęto od schyłku IV wieku.

We wczesnym chrześcijaństwie dzień ten obchodzony był jako święto Bożego Narodzenia: w Apostolskim Kościele Ormiańskim jest tak do dzisiaj; w Cerkwi prawosławnej jest to Wigilia święta Narodzenia Chrystusa wg prawosławnej liturgii (24 grudnia/6 stycznia). Była więc to rocznica objawienia się Boga całemu światu (Objawienie Pańskie).

Po Konstantynie (zm. 337) Boże Narodzenie utożsamiono ze świętem narodzin Niezwyciężonego Słońca obchodzonym w najkrótszy dzień roku (21-22 grudnia), a dzień 6 stycznia stał się na zachodzie obecnym świętem „Trzech Króli”, które interpretuje się, jako objawienie się Boga ludom nieżydowskim, pogańskim, reprezentowanym przez Mędrców ze wschodu.

Kościół wschodni łączył święto „Trzech Króli” z Bożym Narodzeniem, obchodzonym jednocześnie, jako wielkie święto Epifanii, natomiast w Kościele łacińskim Trzech Króli było i jest świętem niezależnym od Bożego Narodzenia.


Pokłon Trzech Mędrców przed nowonarodzonym Jezusem
(Adoración de los Reyes Magos, pędzla Bartoloméa Murillo; Muzeum w Toledo)


Według chrześcijan Objawienie Pańskie ma swoją symbolikę: jest pokłonem zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych w ogóle (stąd dużo późniejsze przedstawienie Mędrców (Magów), jako trzech osób, z których jedna jest czarna, druga młoda, a trzecia stara, przed Bogiem Wcielonym. Wśród takiej rodziny ludzkiej narodził się Chrystus ze swą zbawczą misją, a ona w swych przedstawicielach przybyła z różnych stron, aby złożyć mu hołd. Dlatego w tradycji chrześcijańskiej jeden z magów jest czarnoskóry (od XIV w.). Uniwersalność zbawienia, ponad wszelkimi podziałami, zaakcentowana jest poprzez samą nazwę święta i jego wysoką rangę w Kościele powszechnym.

Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie wieków XV i XVI wieku. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi. Po uroczystym obiedzie podawano ciasto z migdałem. Ten, kto go odnalazł w swoim kawałku, zostawał "królem migdałowym". Znany był też zwyczaj chodzenia dzieci z gwiazdą, które pukając do domów, otrzymywały rogale, zwane "szczodrakami". Śpiewano przy tym kolędy o Trzech Królach. Przy kościołach stały stragany, sprzedawano kadzidło i kredę.

Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: K+M+B oraz datę bieżącego roku. Zwyczaj ten, znany również w czasach obecnych, jest błędną interpretacją łacińskiej inskrypcji CMB Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), choć święty Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Legenda o "trzech królach" pojawiła się w średniowieczu, stąd przyjęło się błędne odczytywanie tych liter jako imion Mędrców.

Dzień ten był również zakończeniem okresu Godów, który rozpoczyna się w pierwszym dniu Święta Bożego Narodzenia, a początkiem karnawału.

źródło: Wikipedia
 
 
 
zosia Wyznanie: Katolik
Pomogła: 74 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 31 Maj 2005
Posty: 12035
Skąd: Lublin
Wysłany: 06-01-2011, 20:11   

I ciekawostka ze Śląska - "Święto światła" obchodzone w dniu święta Trzech Króli

Zapalenie zabytkowej 200-watowej żarówki z włókna węglowego, wyprodukowanej na początku XX wieku w Anglii, uświetniło Święto Światła, zorganizowane w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych na Śląsku.

Ta unikatowa placówka gromadzi ok. 5,5 tys. eksponatów związanych z historią przemysłu energetycznego. Muzeum należy do atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Co roku zwiedza je ok. 5 tys. osób. Gotowe są plany rozbudowy muzeum.

Tzw. żarówka Edisona zapalana jest w muzeum raz w roku - właśnie w święto Trzech Króli. Żarówka zapala się dopiero po rozgrzaniu, które trwa kilka sekund. Świeci strugą pomarańczowego światła. W tym roku eksponat zapalono po raz szósty.

"Oryginalna żarówka wykonana w technologii Edisona należy do naszych najcenniejszych eksponatów, dlatego zapalamy ją tylko wyjątkowo. Nieprzypadkowo wybraliśmy na Święto Światła dzień Trzech Króli, bo to właśnie światło gwiazdy zaprowadziło ich do Betlejem" - tłumaczył inżynier Adam Wisthal z łaziskiego muzeum.

Zapalenie żarówki poprzedził widowiskowy pokaz, przypominający historię oświetlenia - od samodzielnego krzesania ognia, poprzez łuczywo, lampy oliwne i gazowe, oświetlenie ługowe, po światło elektryczne, współczesne świetlówki, lampy diodowe i energooszczędne żarówki rtęciowe.

Blisko 100-letnia żarówka ze zbiorów łaziskiego muzeum ma długą historię. Tworzące ją włókna węglowe wykonano z bambusa. Przez kilkadziesiąt lat żarówka była używana w afrykańskiej Rodezji. W 1970 r. na aukcji staroci i osobliwości w Zimbabwe kupił ją Bogusław Stempiński z Częstochowy, w którego posiadaniu była przez 32 lata. Potem trafiła do muzeum.

Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych działa od 2003 r. przy tamtejszej Elektrowni Łaziska z grupy Tauron. Jest częścią Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. W ubiegłym roku muzeum zwiedziło ponad 5 tys. osób, a w sumie od początku istnienia - ok. 35 tys. zwiedzających. Placówka mieści się w najstarszym budynku elektrowni, w pomieszczeniach dawnej rozdzielni elektrycznej o łącznej powierzchni ok. tysiąca m kw.

Wszystkie eksponaty są darami lub depozytami pasjonatów energetyki. Są tam m.in. stare przyrządy pomiarowe, aparatura zabezpieczeniowa i laboratoryjna, domowe odbiorniki prądu, komputery, żarówki, lampy elektronowe, ale także dokumenty, mapy i fotografie.

Najnowszym nabytkiem, który trafił do muzeum w końcu grudnia minionego roku jest 7-tonowe urządzenie prądotwórcze z zatopionego w marcu 1945 r. u wejścia do portu w Gdyni pancernika "Gneisenau".

Do najciekawszych eksponatów muzealnicy zaliczają m.in. przedwojenny silnik na biogaz, żarówki o mocy 5 tys. watów, karbidową lampkę do roweru. Ciekawostką jest miniaturowa monografia Elektrowni Łaziska, wykonana przez nieżyjącego już twórcę najmniejszych książek świata, Zygmunta Szkocnego z Katowic. Książeczka ma wymiary 6,5 na 8 mm i liczy 136 stron.

Osobną kategorią w muzeum są stanowiska do demonstrowania zagrożeń, jakie niesie ze sobą prąd elektryczny.


http://wiadomosci.onet.pl...-wiadomosc.html

W Krakowie zaś odbywa się w tym dniu przemarsz ulicami orszaku Trzech Króli, ale niestety zdjęcia z tej uroczystości są niedostępne. :(
podaję więc link http://wiadomosci.onet.pl...ml#photo8393662
 
 
 
zosia Wyznanie: Katolik
Pomogła: 74 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 31 Maj 2005
Posty: 12035
Skąd: Lublin
Wysłany: 07-01-2011, 00:07   

Proponuję jeszcze przepiękne kazanie ks. Andrzeja Zycha z jego strony "Zamyślenia Niedzielnie"

 
 
 
zosia Wyznanie: Katolik
Pomogła: 74 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 31 Maj 2005
Posty: 12035
Skąd: Lublin
Wysłany: 04-01-2012, 02:48   

Trzej Królowie Anno Domini 2012Co by było, gdyby Trzej Królowie okazali się być Trzema Królowymi?

- Spytałyby o drogę.
- Dotarłyby w porę.
- Pomogłyby przy porodzie.
- Wysprzątałyby stajenkę.
- Przyniosłyby przydatne prezenty...
- ... i coś do jedzenia.

Ale... co by powiedziały w drodze powrotnej - zaraz po opuszczeniu Betlejem...?

- Widziałyście jakie sandały Maryja ubrała do swojej tuniki?
- Ten mały nic a nic nie jest podobny do Józefa...
- Jak oni mogą wytrzymać z tyloma zwierzakami?
- ...a ich osiołek jest już całkiem na wyczerpaniu...
- Mówią, że Józef jest bezrobotny.
- Chciałabym tylko wiedzieć, kiedy oddadzą nasz garnek, w którym przyniosłyśmy łazanki.
 
 
 
zosia Wyznanie: Katolik
Pomogła: 74 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 31 Maj 2005
Posty: 12035
Skąd: Lublin
Wysłany: 05-01-2012, 02:56   6 stycznia, w święto Trzech Króli, w Warszawie i 24 większych miastach w Polsce przemaszeruje Orszak Trzech Króli. W stolicy uczestnicy wyruszą o godzinie 12 spod Kolumny Zygmunta na Placu Zamkowym i przejdą do stajenki na Plac Piłsudskiego. Impreza jest organizowana już po raz czwarty.
Uroczysty orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Uczestnicy będą mogli podziwiać rydwan królewski Króla Europejskiego, wielbłądy Króla Afryki oraz smoka chińskiego w orszaku Króla Azji. Na koniec orszak dotrze do stajenki na Placu Piłsudskiego i pokłoni się Dzieciątku. Odśpiewane zostaną również kolędy z kapelą góralską.

Organizatorzy zapowiadają, że w orszaku przemaszeruje m.in. około 1000 dzieci z warszawskich szkół i organizacji harcerskich oraz około 200 dorosłych aktorów przebranych w kolorowe stroje.

Królowie przejdą także w 24 innych miastach

Orszak przemaszeruje też w 24 innych miastach Polski, m.in. w Krakowie, Poznaniu, Lublinie i Zakopanem. W Płocku jednym z króli będzie przedstawiciel społeczności prawosławnej. Dodatkowo, w tym właśnie mieście przejdzie tzw. orszak gwiaździsty. Uczestnicy wyruszą z różnych punktów miasta i spotkają się na rynku. Później wspólnie dotrą do stajenki.

Wszyscy, którzy dołączą do orszaku otrzymają korony i śpiewniki z listem od prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Orszak Trzech Króli wraz z partnerami z 24 największych miast Polski.

Będą zbierać na uzdolnione biedne dzieci

W każdym z miast patronaty objęli prezydenci miast. W stolicy m.in. kardynał Kazimierz Nycz, Marszałek Województwa Mazowieckiego i Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W trakcie pochodu zbierane będą datki na zdolne dzieci z ubogich rodzin.

W poprzednim marszu w Warszawie udział wzięło ok. 20 tys. ludzi. Jak zaznaczają organizatorzy, Orszak jest przewidziany dla wszystkich, bez względu na wyznanie.

Plan i szczegóły można znaleźć na stronie internetowej http://orszak.org/warszawa/

źródło: http://www.tvn24.pl/12690...,wiadomosc.html

No cóż - takiej tradycji też nigdy w Polsce nie było, tworzy się coś nowego. Czy mamy zaraz być poruszeni tym zjawiskiem? I odsądzać organizatorów od czci i wiary?
 
 
 
Jafet 


Wyznanie: Świadek Jehowy/Badacz PŚ
Dołączył: 23 Maj 2011
Posty: 274
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 05-01-2012, 09:13   

Dzisiaj trzej królowie postrzegani są jako wysłannicy Boga. Ale gdy się bliżej przyjrzeć temu, co wydarzyło się w pierwszym wieku, to można zauważyć, że wcale tak nie było. A samo wydarzenie związane z wizytą astrologów, którzy przyszli do Jezusa jest obecnie bardzo pozmieniane. Czy więc rzeczywiście ludzie świętują w związku z Bożymi wydarzeniami, czy raczej z tym co chciał osiągnąć przeciwnik Boga!
 
 
zosia Wyznanie: Katolik
Pomogła: 74 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 31 Maj 2005
Posty: 12035
Skąd: Lublin
Wysłany: 05-01-2012, 11:25   

Jafet napisał/a:
Dzisiaj trzej królowie postrzegani są jako wysłannicy Boga

gdzieś ty to słyszał, gdzieś ty to czytał?
Co to za bzdury opowiadasz?
 
 
 
micked 


Wyznanie: Katolik
Pomógł: 2 razy
Wiek: 52
Dołączył: 08 Lut 2006
Posty: 672
Skąd: W-wa
Wysłany: 10-01-2012, 08:04   

Jafet napisał/a:
Dzisiaj trzej królowie postrzegani są jako wysłannicy Boga.
To byli trzej pogańscy mędrcy, którzy zapragnęli złożyć hołd rodzącemu się Królowi, którego zapowiadały pisma. I taki jest sens tego święta- że Chrystus narodził się, aby zbawić wszystkich, nie tylko ówczesny Lud Boży - Izrael- ale również pogan.

Cytat:
Czy więc rzeczywiście ludzie świętują w związku z Bożymi wydarzeniami, czy raczej z tym co chciał osiągnąć przeciwnik Boga!
Polecam lekturę Ewangelii z tego święta- wyraźnie tam widać jak Bóg udaremnia plany swojego przeciwnika. Herod informując mędrców ze Wschodu o miejscu urodzenia Jezusa liczył na to, że gdy się ono potwierdzi, będzie mógł zgładzić Dzieciątko. Tymczasem Mędrcy idąc za głosem Boga, który usłyszeli we śnie, do Heroda już nie wrócili.
 
 
Lord Vajler 


Wyznanie: Zielonoświątkowiec
Dołączył: 20 Lis 2013
Posty: 10
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 02-01-2018, 15:56   

http://obywatelenieba.pl/...trzej-krolowie/ ciekawostka na temat tego kim mogli być trzej królowie.
 
 
Koala 


Wyznanie: inne protestanckie
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 1424
Skąd: Warszawa
Wysłany: 04-01-2018, 19:09   

Osobiście kwestię kto to byli owi trzej królowie widzę inaczej.
Zacznijmy od tego, ze wcale nie jest to takie pewne, że byli to poganie. Równie dobrze mogli to być Żydzi… ;-)
Najprawdopodobniej nie byli to również królowie, a raczej jak sam Mateusz pisze mędrcy (magowie, astrologowie).
Dalej, ich marszruta ze wschodu, nie koniecznie wskazuje na Persję. Znacznie bliżej leżały ziemie dawnego Babilonu.
To wszystko, moim zdaniem wiąże się w jedną, całkiem prawdopodobną całość, biorąc pod uwagę Księgę Daniela i wynikające z niej fakty/wnioski.
Osobiście jestem zdania, że byli to potomkowie wywiezionych do Babilonu Żydów, którzy kontynuowali za Danielem tak wiedzę astronomiczną i “naukową” jak i biblijną.
Ale to moje zdanie… :D
Pozdrówko
_________________
Dobry blog angielskojęzyczny https://jkorkidakis.com/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group