Wspierają budowę kościoła na Białorusi

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi wspiera budowę kościoła na terenie parafii Bożego Ciała w Mińsku. Choć ta powstała już ponad 12 lat temu, wierni przez lata nie posiadali swojej świątyni, a Msze Święte i nabożeństwa odbywały się w malutkiej kaplicy.

Teraz za sprawą polskiego środowiska katolików świeckich oraz dużej determinacji posługujących na Białorusi ojców karmelitów nowy kościół rośnie w oczach.

stowarzyszenie ks. piotra skargi

Inwestycja w sercu Białorusi, którą wsparło Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej

Krakowskie środowisko konserwatystów spod znaku ks. Piotra Skargi zebrało na ten cel ponad blisko 200 tysięcy złotych. Pieniądze te, przekazane przez tysiące skromnych darczyńców z Polski, zasiliły bezpośrednio budowę gmachu kościoła i plebanii.

Parafia pw. Bożego Ciała w Mińsku została utworzona 18 stycznia 2007 roku. Żyjąca tam wspólnota karmelitów bosych każdego dnia gromadzi się na modlitwę brewiarzową, medytację oraz Mszę Świętą, która jest punktem kulminacyjnym życia zakonników.

Poza tym duchowi podejmują zadania zgodne z potrzebą Kościoła lokalnego wypełniając obowiązki duszpasterzy w dwóch parafiach. Ojcowie pełnią także posługę w szpitalu, internacie dla porzuconych dzieci, jak również pracują dla dobra całego Kościoła na Białorusi.

Nowe wyzwania katolików na Białorusi

Mińska wspólnota stoi dziś przed nowymi wyzwaniami – budową kościoła i klasztoru. Po kilku latach udało się poświęcić plac pod budowę świątyni i klasztoru oraz kaplice pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Sama budowa to jednak ogromne przedsięwzięcie finansowe. Obecnie zaawansowane prace prowadzone są przy wykończeniu wnętrz oraz instalacji gazowego ogrzewania.

Chcąc pomóc karmelitom bosym w realizacji posługi duszpasterskiej w wykończonym już nowym kościołu Mińsku, Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej prowadzi zbiórkę pieniędzy na dokończenie inwestycji. Szacuje się, że do wykonania instalacji gazowej bracia z Białorusi potrzebują ok. 250 000 zł. Większość tej kwoty udało się już pozyskać. 

Karmelici proszą o wsparcie

Drodzy Dobrodzieje!

Mamy nadzieję na Waszą życzliwość. Wiecie dobrze, że wszystkie dzieła które prowadzimy nie byłyby możliwe gdyby nie modlitwa i Wasza ofiarność. Dlatego zwracamy się do Was raz jeszcze o wsparcie i pomoc w budowie kościoła i klasztoru w Parafii Bożego Ciała w Mińsku. Z Waszą pomocą będziemy w stanie realizować wszystkie te zamierzenia. Dziękując za każdą życzliwość, polecamy Was wszystkich w modlitwie przed Panem– piszą Ojcowie Karmelici Bosi.

Każdy Darczyńca, który włączy się w zbiórkę pieniędzy otrzymuje wyjątkową broszurę w formie e-booka, poświęconą Szkaplerzowi świętemu, z którym związanych jest wiele łask i przywilejów. Lektura to również niezbędne kompendium wiedzy o historii zakonu Karmelitów Bosych oraz ich misji.