FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziwny(?) fragment księgi Genesis
Autor Wiadomość
Pan Idaho 

Wyznanie: poszukujący
Wysłany: 15-07-2017, 01:50   Dziwny(?) fragment księgi Genesis

Księga rodzaju 9, 20-27. Fragment dziwaczny i po przeczytaniu go z 5 razy ni huhu nie mam pomysłu o co w nim chodzi. Jedyne co przychodzi mi na myśl to to że ma to związek bardzo mocny z kulturą żydowską, tradycją, obyczajami, przesądami pewnymi zasadami ich życia codziennego czy coś. Właśnie "czy coś"...
No nie wiem. Dlatego pytam się czy ma ktoś pojęcie o co chodzi w tym fragmencie ? :)

Mam niekiedy trudności z wyjaśnieniem tego co mam na myśli. W razie wątpliwości lub niejasności dawać znać to postaram się wytłumaczyć :)

As 

Wyznanie: Katolik
Wysłany: 15-07-2017, 09:24   Re: Dziwny(?) fragment księgi Genesis

Pan Idaho napisał/a:
Księga rodzaju 9, 20-27. Fragment dziwaczny i po przeczytaniu go z 5 razy ni huhu nie mam pomysłu o co w nim chodzi... pytam się czy ma ktoś pojęcie o co chodzi w tym fragmencie ? :)

...20 Noe był rolnikiem i on to pierwszy zasadził winnicę. 21 Gdy potem napił się wina, odurzył się [nim] i leżał nagi w swym namiocie. 22 Cham, ojciec Kanaana, ujrzawszy nagość swego ojca, powiedział o tym dwu swym braciom, którzy byli poza namiotem. 23 Wtedy Sem i Jafet wzięli płaszcz i trzymając go na ramionach weszli tyłem do namiotu i przykryli nagość swego ojca; twarzy zaś swych nie odwracali, aby nie widzieć nagości swego ojca.
24 Kiedy Noe obudził się po odurzeniu winem i dowiedział się, co uczynił mu jego młodszy syn, 25 rzekł: "Niech będzie przeklęty Kanaan! Niech będzie najniższym sługą swych braci!" 26 A potem dodał: "Niech będzie błogosławiony Pan, Bóg Sema! Niech Kanaan będzie sługą Sema! 27 Niech Bóg da i Jafetowi dużą przestrzeń i niech on zamieszka w namiotach Sema, a Kanaan niech będzie mu sługą"...

Nie jestem autorytetem w interpretacji Pisma Świętego, ale wyrażę swój pogląd w tej kwestii.

Błogosławieństwa i przekleństwa patriarchów dotyczą naczelnika linii i realizują się w jego potomkach: ród Kanaana będzie poddany Semowi, przodkowi Abrahama i Izraelitów, znajdujących się pod szczególną opieką Jahwe, oraz Jafetowi, którego potomkowie rozprzestrzenia się kosztem Sema. Ta sytuacja historyczna odzwierciedla czasy królowania Saula oraz początki rządów Dawida, kiedy to Izraelici i Filistyni panowali w Kanaanie, ci ostatni jednak wtargnęli na część terytoriów Izraela. Wielu Ojców widziało tu zapowiedź wejścia pogan (Jafet) do wspólnoty chrześcijańskiej, która wywodzi się od Hebrajczyków (Sem).
Gdy Noe odkrył, że Cham zachował się niedyskretnie, rzucił przekleństwo na Kanaan, pobłogosławił zaś Sema i Jafeta. W materiale biblijnym patriarchalna przepowiednia dotyczy zwykle płodności ziemi, liczby potomstwa oraz stosunków pomiędzy członkami rodziny (w Księdze Rodzaju pojawia się w 24,60; 27,27-29.39-40; 48,15-16 oraz w 49,1-28). Z ogólnego charakteru patriarchalnej przepowiedni można wysnuć kilka wniosków na temat omawianego fragmentu.

Po pierwsze, niedyskretne zachowanie Chama nie musi być postrzegane jako „przyczyna” przekleństwa, a jedynie jako okazja do jego wypowiedzenia. Sytuację tę można porównać do epizodu, w którym Izaak poprosił Ezawa o przygotowanie posiłku, aby mógł go pobłogosławić - posiłek nie był powodem udzielenia błogosławieństwa, jedynie stwarzał do tego odpowiednią okazję.

Po drugie, wypowiedź Noego była obszerniejsza i zawierała negatywne stwierdzenia na temat Chama. Autor biblijny nie uznał za stosowne przedstawić całej wypowiedzi - wybrał jedynie te jej elementy, które były ważne dla głównej myśli jego wywodów (Kananejczycy byli potomkami Chama, których Izrael znał najlepiej).

Po trzecie, nie trzeba tych proroctw pojmować jako pochodzących od Boga. Wypowiedź Noego nie jest poprzedzona formułą „tak mówi Pan...”. Są to słowa patriarchy, nie Boga. Jednak nawet jako wypowiedź ludzka słowa patriarchy były traktowane z wielką powagą i postrzegane jako czynnik wyznaczający kierunek historii i indywidualne losy.

Według Biblii Tysiąclecia (wydanie III z 1980 r. str. 31) użycie imienia syna i całego potomstwa Chama wiąże się z przyszłą rozwiązłością Kananejczyków (patrz 13.13; 19.5 - 11).

Czy coś Ci się wyjaśniło?

Pan Idaho 

Wysłany: 18-07-2017, 00:17   

As napisał/a:
Czy coś Ci się wyjaśniło?

Jak najbardziej. Dzięki za odpowiedź

Mam niekiedy trudności z wyjaśnieniem tego co mam na myśli. W razie wątpliwości lub niejasności dawać znać to postaram się wytłumaczyć :)

As 

Wyznanie: Katolik
Wysłany: 18-07-2017, 09:07   

Pan Idaho napisał/a:
[Dzięki za odpowiedź

Masz ciekawe spostrzeżenia. Warto, byś częściej zabierał głos na forum. Zachęcam.

Pan Idaho 

Wysłany: 13-08-2017, 01:42   

As napisał/a:
Pan Idaho napisał/a:
[Dzięki za odpowiedź

Masz ciekawe spostrzeżenia. Warto, byś częściej zabierał głos na forum. Zachęcam.

Dziękuję :) postaram się.
Pozdrawiam

Koala 

Wyznanie: inne protestanckie
Wysłany: 14-08-2017, 19:13   

@ Pan Idaho

Jasne, że ma to bardzo mocny związek z kulturą żydowską. To podstawy tej kultury.
W tym fragmencie masz do rozpatrzenia dwie zasadnicze sprawy: to co on zawiera, i to czego tam nie ma.
To co zawiera, to kwestie zachowania Noego i jego syna. Obydwie sprawy są naganne i powodują pewne konsekwencje.
To czego nie zawiera, to CO właściwie uczynił Cham…
W stosunku do Noego mamy mu do zarzucenia pijaństwo, brak odpowiedzialności, świadome odejście od rozsądnego i racjonalnego zachowania. To sprowokowało ( chociaż rolę w tym pełni charakter Chama… ) takie zachowanie jego syna i następujące po tym konsekwencje. Nie tylko dla samego zainteresowanego Chama, ale i dla jego braci a głównie dla jego następców – całych narodów…
W stosunku do Chama, mamy absolutny brak szacunku dla ojca, dla starszego. W dodatku nie tylko to, że zobaczył, to co zobaczył ( a co było w tamtej kulturze absolutnym taboo ) ale również jak na to zareagował.
Słowa, jakich użyto w tym fragmencie, wskazują niektórym tłumaczom na fakt, że nie tylko zobaczył ale wręcz gapił się i nie tylko powiedział braciom, ale oznajmił im “z lubością, z uciechą” to na co się napatrzył. W tym kontekście jest bardziej zrozumiała reakcja samego Noego. Lepiej też rozumiemy charakter Chama i jego “serce”…
Mam również zastrzeżenia co do komentarza jaki zamieścił As, a zwłaszcza do: “Po trzecie”…
Stwierdzenie, że: “…nie trzeba tych proroctw pojmować jako pochodzących od Boga. Wypowiedź Noego nie jest poprzedzona formułą „tak mówi Pan...”. Są to słowa patriarchy, nie Boga.” jest moim zdaniem nie całkiem ścisła.
Jeśli mówimy o “proroctwie” to śmiem twierdzić, że jak najbardziej pochodzi ono od Boga. Każde objawienie człowiekowi przyszłości pochodzi – według mnie – od Boga. Może w niektórych przypadkach zebrane doświadczenia i wnikliwa analiza sytuacji może doprowadzić człowieka do pewnych wniosków, które okażą się w przyszłości prawdziwe, ale to również nie oznacza, że nie ma tu wpływu i inspiracji Boga. Jeśli możecie udowodnijcie mi, że się mylę… ;-)
Poza tym, to, że mówi to patriarcha, niewiele tu zmienia. Wszak opisuje to kto inny i to inspiracja i objawienie jakie otrzymuje autor jest tu istotne. Uważam, ze CAŁE Pismo jest inspirowane przez Boga i jest nawet przez większość z nas nazywane Słowem Bożym… ;-)
Konkluzja – wszystko co w Piśmie jest autorstwa Boga, z pewnymi wpływami piszących autorów, którzy nie tak, jak w Koranie pisali “pod dyktando” ale nakładali na wiadomość swój styl, manierę pisarską itd., itp.
Ale to tylko moje zdanie. :D
Zwróć również uwagę, jak inne jest zachowanie braci Chama:

Rdz 9:23 Tedy wziąwszy Sem i Jafet szatę, a włożywszy ją oba na ramiona swe, szli wspak, i zakryli nagość ojca swego; a oblicza ich odwrócone były, że nagości ojca swego nie widzieli.

Ten kontrast BARDZO wiele wyjaśnia.
Pozdrówko

Odpowiedz do tematu