FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Adwentyści Dnia Siódmego - religia czy sekta ?
Autor Wiadomość
Ciekawska 


Wyznanie: Katolik
Wiek: 31
Dołączyła: 22 Lip 2011
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-07-2011, 21:27   Adwentyści Dnia Siódmego - religia czy sekta ?

Witam ;) Chciałam się zapytać, czy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego to religia czy sekta ? A tak w ogóle to czym ,,oficjalnie" się różni sekta od religii ? Bo np. tacy jehowi - jak ktoś nazywa ich sektą to się obrazają. Czy żeby religia nie była sektą to wystarczy, że jej wyznawcy tak powiedzą czy jakieś organizacje/ludzie muszą ich oficjalnie uznać za religię ? Pytam tak z ciekawości :)
_________________
Wielka fanka Pani Ani Samusionek ;)
 
 
Ejkon Wyznanie: Zielonoświątkowiec
Pomógł: 2 razy
Wiek: 27
Dołączył: 17 Mar 2011
Posty: 902
Skąd: Wisła
Wysłany: 22-07-2011, 21:38   

Witam Cię Ciekawska na naszym :forumch: pozdrawiam i zachęcam do rozmów :)
Pozdro :juppi: :juppi: :juppi:


Kościół Adwentystów Dnia Siódmego - jest kościołem chrześcijańskim, wywodzącym się z grona denominacji protestanckich, będących wynikiem przebudzenia adwentowego, jakie nastąpiło w pierwszej połowie XIX wieku na terenie Ameryki Północnej.

Adwentyści Dnia Siódmego wyznają protestanckie zasady oparte na Biblii (zasada Sola Scriptura), zbawienia wyłącznie na podstawie łaski (zasada Sola Gratia) i jedynie za pośrednictwem Jezusa Chrystusa (zasada Solus Christus). Adwentyści postrzegają świat jako miejsce wielkiego boju między Bogiem a Szatanem, w który włączona jest cała ludzkość. Akceptują doktrynę trynitaryzmu, świętują biblijny sabat - sobotę, nie praktykują kultu świętych, obrazów i figur. Sprawują trzy ustanowienia: chrzest dorosłych przez zanurzenie, Wieczerzę Pańską i umywanie nóg jako obrządek pokory i służby, ale także jako nawiązanie do powszechnego kapłaństwa wierzących. Adwentyzm nie wyznaje nieśmiertelności duszy, uznaje zaś kondycjonalizm - nieśmiertelnością zostaną obdarzeni tylko zbawieni, wraz z nastaniem paruzji (drugiego adwentu) - czyli powtórnego przyjścia Chrystusa w chwale. Ciału, jako świątyni ducha należy się troska, co wiąże się z powstrzymywaniem od używania narkotyków, alkoholu, tytoniu oraz mocnej kawy i herbaty Zasadniczym i unikatowym składnikiem doktryny adwentystycznej jest wiara w naukę o świątyni niebiańskiej, w której arcykapłańską służbę pełni Jezus Chrystus.
_________________

 
 
 
Ciekawska 


Wyznanie: Katolik
Wiek: 31
Dołączyła: 22 Lip 2011
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-07-2011, 08:14   

To akurat wiem z wikipedii :) Chodzi mi o to, czy to jest sekta, czy religia
_________________
Wielka fanka Pani Ani Samusionek ;)
 
 
Ejkon Wyznanie: Zielonoświątkowiec
Pomógł: 2 razy
Wiek: 27
Dołączył: 17 Mar 2011
Posty: 902
Skąd: Wisła
Wysłany: 23-07-2011, 10:52   

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego - jest kościołem chrześcijańskim, wywodzącym się z grona denominacji protestanckich[...]


Religia – system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem, grupą lub jednostką. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna, wiara), w czynnościach religijnych (np. kult czy rytuały), w sferze społeczno-organizacyjnej (wspólnota religijna, np. Kościół) i w sferze duchowości indywidualnej (m.in. mistyka).
Relacja jednostki do sacrum koncentruje się wokół poczucia świętości – chęci zbliżenia się do sacrum, poczucia lęku, czci czy dystansu wobec niego.
Na świecie istnieje około 10 tys. religii i wyznań.

Sekta (od łac. secta – kierunek, droga, postępowanie, zasady, stronnictwo, nauka, od sequi – iść za kimś, postępować, towarzyszyć albo łac. seco, secare – odcinać, odrąbywać, odcinać się od czegoś) – grupa społeczna stanowiąca odłam wśród wyznawców jakiejś religii. Na gruncie religioznawstwa termin "sekta" nie ma, w przeciwieństwie do sytuacji z języka potocznego, zabarwienia pejoratywnego.

Wg mnie to te dwie definicje się wykluczają :myhli: może ktoś inny spróbuje coś ciekawego na ten temat powiedzieć ale patrząc na pierwsze zdanie definicji KADS czytamy iż są to chrześcijanie a dalej czytamy iż swoja wiarę opierają na Jezusie :)
_________________

 
 
 
merkaba 


Wyznanie: Katolik
Wiek: 41
Dołączył: 25 Kwi 2011
Posty: 274
Skąd: lubuskie
Wysłany: 23-07-2011, 12:03   

świętują biblijny sabat - sobotę,

ciekawe czy zaczynają od zapalenie Menory w piątek wieczorem
jak to robią ortodoksyjni żydzi
kturzy czą stworzenie świata
_________________
 
 
zosia Wyznanie: Katolik
Pomogła: 74 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 31 Maj 2005
Posty: 12035
Skąd: Lublin
Wysłany: 23-07-2011, 12:34   

Zapytaj o to merkabo Adzienta - może na priv, który jest naszym użytkownikiem i jest Adwentystą. Wśród prezentowanych u nas Kościołów Protestanckich, jest prezentacja Kościoła Adwentystów, tam znajdziesz sporo informacji.

Nie wiem Ciekawska, skąd ci przyszło do głowy, że jest to sekta? Od 1946 r. ten Kościół jest zalegalizowany w państwie polskim i należy do kościołów chrześcijańskich. Osobowość prawną tego Kościoła oraz stosunki między Kościołem i państwem reguluje ustawa z 30 czerwca 1995 roku, podpisana przez prezydenta Lecha Wałęsę.

W ramach podziału terytorialnego działają w Polsce trzy Diecezje (zjednoczenia): Diecezja Południowa (z siedzibą w Krakowie), Wschodnia (z siedzibą w Warszawie) i Zachodnia (z siedzibą w Poznaniu przy ul. Zeylanda 11 )

W skład diecezji wchodzą zbory (parafie) kilku okręgów (województw, powiatów). Każda diecezja w ciągu kadencji jest kierowana przez Radę Diecezji i Zarząd Diecezji, które zostają wyłonione podczas posiedzeń walnych Zjazdów (synodów) Diecezji, odbywających się co 4 lata. W skład rady wchodzą członkowie zarządu diecezji (przewodniczący, sekretarz i skarbnik), kierownicy sekretariatów (oddziałów, departamentów) przy zarządzie diecezji oraz inni duchowni i świeccy, wybrani przez zjazd. Podstawową jednostką organizacji terytorialnej Kościoła jest zbór, zrzeszający wiernych danego terenu.

Członkinią Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego była piosenkarka Anna German, a obecnie jest m.in. aktorka Anna Samusionek.

Nie mam pewności, ale chyba nie należą do Polskiej Rady Ekumenicznej.

Sekty natomiast są tworzone w ramach istniejących już kościołów, tak jak próbuje w tej chwili utworzyć sektę w KK nieposłuszny ks. Natanek, który nie respektuje postanowień władz zwierzchnich i głosi nauki niezgodne z nauczaniem KK.
 
 
 
Ejkon Wyznanie: Zielonoświątkowiec
Pomógł: 2 razy
Wiek: 27
Dołączył: 17 Mar 2011
Posty: 902
Skąd: Wisła
Wysłany: 23-07-2011, 13:27   

merkaba napisał/a:
świętują biblijny sabat - sobotę,


My też świętujemy sabat tylko że kiedyś sobota była ostatnim dniem tygodnia i z tego wzięło się pojęcie sabat. Dla nas dziś ostatni dzień w tygodniu to niedziela dlatego też świętujemy niedzielę jako ostatni dzień tygodnia.
_________________

 
 
 
zosia Wyznanie: Katolik
Pomogła: 74 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 31 Maj 2005
Posty: 12035
Skąd: Lublin
Wysłany: 23-07-2011, 13:58   

Ejkon napisał/a:
My też świętujemy sabat

No nie zupełnie sabat. Świętujemy pierwszy dzień tygodnia, Dzień Pański, czyli dzień Zmartwychwstania Pańskiego - z sabatem nie ma to wiele wspólnego. Wg Biblii odpoczywamy pierwszego dnia i potem pracujemy przez 6 dni, ale porządek Boży jest zachowany, bo przez sześć dni pracujemy, a jednego dnia odpoczywamy.
Szabat był ustanowiony wedle Starego Przymierza, obowiązujący jedynie naród wybrany, a my mamy zawarte Przymierze przez Jezusa Chrystusa i dzień Jego Zmartwychwstania, jest naszą największą obietnicą - obietnicą zmartwychwstania ciał przy drugim przyjściu Chrystusa. Jest to "cień spraw przyszłych" - jak to określił św. Paweł w w Liście do Koryntian.
 
 
 
Roberto Wyznanie: Katolik
Pomógł: 47 razy
Dołączył: 29 Gru 2008
Posty: 2786
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 23-07-2011, 14:42   

Ciekawska napisał/a:
Czy żeby religia nie była sektą to wystarczy, że jej wyznawcy tak powiedzą czy jakieś organizacje/ludzie muszą ich oficjalnie uznać za religię ?

Adwentyści to nie sekta. Inaczej interpretują Biblię, mają inne poglądy na różne sprawy. O sekcie możemy raczej mówić, gdy wyniszcza duchowo człowieka, a nierzadko i fizycznie. Jest tam zupełne podporządkowanie "guru" czy jak by ich zwał. Sekty niszczą indywidualizm i krytycyzm w człowieku, tworząc z ludzi bezmyślne marionetki. Czy więc adwentyści pasują to tego opisu?
_________________
"Człowiek po to jest stworzony, aby Boga, Pana naszego, chwalił, czcił i Jemu służył, a przez to zbawił swoją duszę"
św. Ignacy Loyola
Ostatnio zmieniony przez zosia 23-07-2011, 14:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zosia Wyznanie: Katolik
Pomogła: 74 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 31 Maj 2005
Posty: 12035
Skąd: Lublin
Wysłany: 23-07-2011, 15:22   

Ciekawska napisał/a:
Bo np. tacy jehowi - jak ktoś nazywa ich sektą to się obrazają.

I mają trochę racji. Nie są chrześcijanami, bo nie uznają Trójcy Przenajświętszej. Są towarzystwem należącym do Towarzystwa Biblijnego jako Strażnica, która także zajmuje się działalnością handlową. Tu należy się wyjaśnienie, że Towarzystwo Biblijne skupia różne wyznania i należy do Polskiej Rady Ekumenicznej.
W Strażnicy formalnie struktura nie przypomina sekty, ale praktyka temu przeczy. Stosuje się daleko idący przymus psychiczny w stosunku do członków organizacji. Mimo iż należą do Towarzystwa Biblijnego, stosują daleko odstępujące od standardów chrześcijańskich zmiany w tekście biblijnym i mają swoją Biblię pod nazwą Przekład Nowego Świata. W doktrynie zachodzą i zachodziło szereg zmian ustalanych przez szefa organizacji autorytarnie. Są osoby, które dają świadectwo - nawet tutaj na forum, że była stosowana wobec nich presja psychiczna przez tę organizację.
Nigdy nie byłam w tej organizacji, więc nie mogę bez dowodów oskarżać ich o sekciarstwo.
Dla mnie są to ludzie zagubieni i traktuję ich jak ludzi, a sprawa ich osobistych wyborów, to kwestia ich osobistej odpowiedzialności przed Bogiem, a nie przede mną.
Gdyby ściśle stosować tę definicję, jaką zastosowałeś Roberto, to i KRK można nazwać sektą. Dlatego ja unikam określeń typu sekta, a jeśli je stosuję, to tylko w stosunku do grup odrębnych w ramach jednego kościoła, tak, jak definiuje to encyklopedia. Sekta w takim rozumieniu jak podałeś jest zdefiniowana zbyt szeroko, to kij, który ma dwa końce. :P
 
 
 
Ejkon Wyznanie: Zielonoświątkowiec
Pomógł: 2 razy
Wiek: 27
Dołączył: 17 Mar 2011
Posty: 902
Skąd: Wisła
Wysłany: 23-07-2011, 16:39   

zosia napisał/a:
No nie zupełnie sabat. Świętujemy pierwszy dzień tygodnia, Dzień Pański, czyli dzień Zmartwychwstania Pańskiego - z sabatem nie ma to wiele wspólnego. Wg Biblii odpoczywamy pierwszego dnia i potem pracujemy przez 6 dni, ale porządek Boży jest zachowany, bo przez sześć dni pracujemy, a jednego dnia odpoczywamy.


Tak zgadzam się z tym ale jedno drugiego nie wyklucza... :juppi: :juppi: :juppi:
_________________

 
 
 
Ciekawska 


Wyznanie: Katolik
Wiek: 31
Dołączyła: 22 Lip 2011
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-07-2011, 19:35   

O Pani Samusionek wiem oczywiście - jestem Jej wielką fanką :) I prawdę mówiąc, stąd moje zainteresowanie tym tematem ;)
_________________
Wielka fanka Pani Ani Samusionek ;)
 
 
dromax Wyznanie: Katolik
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Mar 2012
Posty: 346
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 10-03-2012, 12:48   

:( Niby Adwentyści sekta nie są ale z praktyki znam metody ich dzialań właśnie przypominające sekciarskie zachowania.
:cwaniak: Byłem u nich na prezentacji tzw. "zdrowej żywności". Oczywiście ludzie przyszli z ciekawości a oni po prezentacji zaprosili na salę inną i tam dawaj rozpracowywać proroctwa Daniela.
:cwaniak: metody manipulacji i kamuflażu nie są im obce. Pastor zaprosił mnie do swojego pokoju i tam zaczął od razu podważać kult maryjny i w ogóle negatywnie wypowiadal się o Matce Bożej.
:smutasek: gdy okazało się, że ja mu rzucilem kilka biblijnych cytatów - uspokoił się i doszedl do wniosku, że ze mną nie przelewki... :glupek: Adwentystów bardzo łatwo wypunktowac. Trzeba tylko znac dość dobrze Biblię - tzn. gdzie co znaleźć albo mieć "sciągę" odpowiednich wersetów i świadomość, że swoją doktrynę opierają oni na objawieniach i proroctwach niejakiej Elen G. White.
 
 
zbyszek 


Wyznanie: poszukujący
Dołączył: 25 Lip 2013
Posty: 1
Skąd: wwa
Wysłany: 25-07-2013, 12:16   

Adwentyści sektą nie są. Jeżeli już mówimy o sekcie trzeba wiedzieć czym sekta jest. A sekta to grupa która tworzy się po jakimś rozłamie. Stąd też już widać, że Adwentyści nie pasują do tej definicji, bo to właśnie oni są głównym nurtem adwentowym.
dromax napisał/a:
Byłem u nich na prezentacji tzw. "zdrowej żywności". Oczywiście ludzie przyszli z ciekawości a oni po prezentacji zaprosili na salę inną i tam dawaj rozpracowywać proroctwa Daniela.
I co w tym złego? Po pierwsze jeżeli nie chcesz to nie musisz przyjmować żadnego zaproszenia ani iść na salę. Jak sama nazwa wskazuje - zaproszenie to zaproszenie, nie przymus. Kto nie chce nie musi iść. Po drugie czy mówienie o proroctwach z księgi Daniela jest czymś niewłaściwym? Niby dlaczego? Mówienie o życiu i działalności Jezusa było by już ok?
dromax napisał/a:

:smutasek: gdy okazało się, że ja mu rzucilem kilka biblijnych cytatów - uspokoił się i doszedl do wniosku, że ze mną nie przelewki...
Ciekawy jestem jakie to wersety zostały rzucone. Jeżeli wypowiadał się negatywnie o osobie jako osobie, czyli Marii to nie powinien tego robić, bo niby czemu ona winna? Podejrzewam, że jednak mówił o samym kulcie maryjnym. No i miał rację, bo Biblia nigdzie nie aprobuje takiego kultu. Ani do obrazów, ani rzeźb ani do czegokolwiek innego co miało by się stać przedmiotem kultu i oddawania czci. Zresztą, kto przeczytał bez uprzedzeń i naleciałości katechizmowych biblijne dziesięć przykazań i zrobił to szczerze, to wie o czym mowa (Wj 20:4-6). Jeżeli ktoś chciałby więcej na ten temat to polecam obejrzenie chociażby tego: http://www.odwyk.com/?p=episode&e=1632

dromax napisał/a:
swoją doktrynę opierają oni na objawieniach i proroctwach niejakiej Elen G. White.
Z tego co wiem doktryna oparta jest na Biblii. Można to przeczytać nawet na ich stronie internetowej.
 
 
Felix 


Wyznanie: inne protestanckie
Dołączył: 17 Sie 2013
Posty: 1
Skąd: Polska
Wysłany: 17-08-2013, 10:53   

Adwentyści mają swoich zwolenników jak i przeciwników, na stronie pisanej przez byłego pastora adwentystów jest artykuł "bzdury o adwentystach" czyli jakie nie prawdziwe informacje o adwentystach krążą po Internecie. Poniżej link do strony

http://www-studium.blogspot.com/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group