FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mężczyźni mają tylko jedno w głowie ... samochody! ;)
Autor Wiadomość
As 

Wyznanie: Katolik
Wysłany: 21-07-2011, 12:44   

Kierowcy, którzy przez nieuważną jazdę i łamanie przepisów drogowych doprowadzą w Hiszpanii do śmiertelnego wypadku drogowego będą odpowiadali z Kodeksu Karnego za zabójstwo i spędzą od roku do czterech lat w więzieniu.

Więzienie bez możliwości wyjścia za kaucją grozi kierowcom, którzy spowodują śmiertelny wypadek jadąc po pijanemu, z niedozwoloną prędkością, rozmawiając podczas jazdy przez telefon czy wyprzedzając w niedozwolonym miejscu.

"Chcemy bronić przyszłe ofiary wypadków, czyli zdecydowaną większość kierowców, którzy przestrzegają przepisów drogowych" - wyjaśnia prokurator ds. bezpieczeństwa drogowego.

Kara pozbawienia wolności grozi od dzisiaj również tym, którzy powodując wypadek ciężko ranią innych - doprowadzą do uszkodzenia mózgu czy złamania kręgosłupa.

źródło

W Polsce zabrakłoby miejsc w więzieniach, ale pomysł dobry do wprowadzenia w życie. Może byłoby bezpieczniej na drogach.

Roberto 

Wysłany: 21-07-2011, 15:18   

As napisał/a:
W Polsce zabrakłoby miejsc w więzieniach, ale pomysł dobry do wprowadzenia w życie. Może byłoby bezpieczniej na drogach.

Nie wiem, czy wysokie kary na dłuższą metę są skuteczne. W USA, kary bywają bardzo surowe, a i tak liczba przestępstw, i to tych groźnych jest dość wysoka. Podatnicy natomiast muszą wykładać pieniądze na więzienia i utrzymanie więźniów. Raczej postawiłbym na edukowanie, kampanie społeczne, działania profilaktyczne, w tym ograniczenia dot. sprzedaży alkoholu.

zosia 

Pomogła: 74 razy
Wysłany: 21-07-2011, 16:35   

Roberto napisał/a:
w tym ograniczenia dot. sprzedaży alkoholu.

No spróbuj powiedzieć to publicznie w Polsce :smiej:
Odrazu masz przechlapane. Zresztą lata prohibicji w Ameryce udowodniły do czego to prowadzi.

Roberto 

Wysłany: 21-07-2011, 19:39   

zosia napisał/a:
No spróbuj powiedzieć to publicznie w Polsce
Odrazu masz przechlapane. Zresztą lata prohibicji w Ameryce udowodniły do czego to prowadzi.

Co innego ograniczenia, a co innego zupełny zakaz. W USA w niektórych stanach, alkohol można kupić jedynie w wyznaczonych punktach sprzedaży, i to osobom, które ukończyły 21 rok życia.

Wilk 

Wysłany: 28-07-2011, 22:34   

Tu gdzie obecnie mieszkam, w Danii, mozna sobie wypic spokojnie 2 piwa i wsiasc za kierownice. Ale jest to mozliwe dzieki wysokiej kulturze jazdy. Dunczyk cie zawsze przepusci, zatrzyma sie, pomacha (oczywiscie sa wyjatki, ale malo ich). Poza tym jezdzi sie generalnie wolno, nikt sie nigdzie nie spieszy.

As 

Wysłany: 29-07-2011, 07:00   

Wilk napisał/a:
Tu gdzie obecnie mieszkam, w Danii, mozna sobie wypic spokojnie 2 piwa i wsiasc za kierownice. ...

Podobnie jest w wielu krajach Europy. Francuz czy Hiszpan nie wyobraża sobie obiadu bez lampki wina, Austriak i Niemiec do posiłku pije piwo a potem wsiadają za kierownicą samochodu. Dopuszczalny jest 0,5 promila. Być może dlatego u nas jest zatrzymywanych ogromna ilość kierowców po alkoholu. Są przypadki, że ktoś zjadł cukierka, batonika lub płukał usta płynem odświeżającym i alkomat wskazywał użycie alkoholu, a co za tym idzie poważne problemy. Coś tu jest nie tak, skoro jednym wolno, a innym nie.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy (kraje Europy)

Austria 0,5‰
Belgia 0,5‰
Bułgaria 0,5‰
Dania 0,5‰
Finlandia 0,5‰
Francja 0,5‰
Grecja 0,5‰
Hiszpania 0,5‰
Holandia 0,5‰
Irlandia 0,5‰
Jugosławia 0,5‰
Luksemburg 0,8‰
Malta 0,8‰
Niemcy 0,5‰
Norwegia 0,5‰
Polska 0,2‰
Portugalia 0,5‰
Słowenia 0,5‰
Szwajcaria 0,5‰
Turcja 0,5‰
Wielka Brytania 0,8‰
Włochy 0,5‰

Prawo o ruchu drogowym (art. 14 Ustawy z dn. 20.06.2977 r., Dz.U. 1997.98.602) zabrania jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości.

W Polsce dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promili. W związku z tym, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,21 do 0,5 promili, stan taki określa się jako „stan po użyciu alkoholu” (jest to wykroczenie), zaś gdy przekracza 0,5 promila jako „stan nietrzeźwości”. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem.

Wilk 

Wysłany: 30-07-2011, 22:32   

No niestety. Mimo surowych przepisow, uwazam ze sa one potrzebne. Przy calym szacunku do naszego Narodu, jedno wypite piwo to raczej rzadkosc i na tym sie nie konczy. Jesli taka restrykcyjnosc ratuje zycie ludzi na drogach, to warto.

Roberto 

Wysłany: 02-08-2011, 12:31   

Jedno piwko, to już więcej niż 0,2‰ czy 0,5‰?

Wilk 

Wysłany: 02-08-2011, 13:22   

Nie masz na to jednoznacznej odpowiedzi. Ilość promili w Twoim organiźmie zależy nie tylko od ilości wypitego alkoholu, ale Twojej wagi, wzrostu, a nawet płci. Jeśli drobny 15latek wypije 2 piwa, to będzie miał większe stężenie alkoholu we krwi niż przysłowiowy "chłop jak dąb".

Tutaj masz taki skrypt do obliczania przybliżonej zawartości alkoholu w Twojej krwi:
http://alkomaty.biz/index.php?p=virtualalyser

Ja po wypiciu dużych 2 piw, miałbym po półtorej godziny 0.62 promila, czyli mógłbym jechać minimum 5 godzin później.

zosia 

Pomogła: 74 razy
Wysłany: 02-08-2011, 13:38   

No ja po wypiciu pół szklanki piwa czuję się senna i ociężała, mimo swojej ogromnej wagi. Kobieta szybciej reaguje na alkohol, ale za to szybciej jej to mija, a u mężczyzny niejako się kumuluje i jest dłużej kołowaty :rocker:
No podsumowałam się na tym twoim linku i wyszło, że gdybym wypiła 300 ml dość mocnego piwa 3% przez godzinę, to będę miała 0 % alkoholu we krwi, a do zabicia mnie musiałabym wypić: 348 ml czystego spirytusu. a więc 870 ml wódki 40% , 3164 ml wina 11% , 6214 ml piwa 5.6% na raz.
No takich przygód nie miałam, nawet jak byłam piękna i młoda :juppi:
Zdarzało się w ekstremalnych przypadkach, że wypiłam litr wódki, ale piłam pól dnia i noc, przy tym dużo tańczyłam i śpiewałam, sporo jadłam i nie czułam się specjalnie pijana - byłam cały czas na rauszu. No i nie ważyłam tyle co teraz. Mój mąż w tym czasie trzy razy trzeźwiał, a chrzestny padł nad ranem jak pies Pluto, choć ważył 96 kg i miał 180 wzrostu i nie mógł tego przeżyć, żeby baba chłopa spiła. Odgrażał mi się, że mnie spije tak, że będę chodzić na czworakach, no ale do tego potrzebna była moja wola picia, której z siebie nie wykrzesałam i nie doszło do takiej sytuacji :palce:

As 

Wysłany: 02-08-2011, 13:45   

Roberto napisał/a:
Jedno piwko, to już więcej niż 0,2‰ czy 0,5‰?

0,5 l. piwa; (50 g wódki, 100 ml wina) daje około 0,3‰.

Za kierownicę można usiąść po dwóch godzinach od zakończenia konsumpcji. Jest jednak ale... każda następna porcja alkoholu wydłuża czas eliminacji alkoholu w postępie geometrycznym. Np wypicie drugiego piwa, to około 6 godzin.

Wilk 

Wysłany: 02-08-2011, 13:46   

To jest prawda Zosiu. Pamiętam, jak raz nieśliśmy na rękach koleżankę, która odleciała po pół puszki piwa :D No i kilka przypadków, kiedy dziewczyny nie wiedziały co się wokół nich dzieje, po śladowej ilości alko. Ale to też nie jest regułą - znam sporo dziewczyn, które spokojnie mogłyby pić ze mną na domowych imprezach łeb w łeb.... Jak to studenci :D

Roberto 

Wysłany: 02-08-2011, 14:40   

Dzięki Wilku za link do wirtualnego alkomatu. Wykazało mi, że mogę sobie wypić jedne piwko, i nie przekroczyć 0,5 promila. Jednak, chyba też inaczej sytuacja może wyglądać latem, gdy jest goraco, a inaczej zimą.

As 

Wysłany: 03-08-2011, 07:23   

Roberto napisał/a:
...mogę sobie wypić jedne piwko, i nie przekroczyć 0,5 promila...

Ale zawsze lepiej nie ryzykować picia piwa, gdy ma się w planie kierowanie samochodem.

Roberto 

Wysłany: 03-08-2011, 19:06   

No tak. Lepiej nie pić wcale, kiedy będzie trzeba prowadzić.

Odpowiedz do tematu