FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Imię Boga
Autor Wiadomość
hansel 

Wyznanie: Katolik
Ostrzeżeń:
 3/3/4
Wysłany: 18-09-2017, 11:04   Imię Boga

Czy Bóg ma jakieś imię?

Karen Armstrong w książce "Historia Boga" pisze:

"W tym okresie hebrajski nie miał swego metafizycznego wymiaru, a zyskał go dwa tysiące lat później. Bóg chciał raczej przekazać coś bardziej bezpośredniego. Ehje aszer ehje to hebrajski idiom, wyrażający zamierzoną niejasność. Gdy w Biblii pada zwrot w rodzaju: "poszli, dokąd poszli" znaczy to: "nie mam pojęcia, dokąd poszli". A zatem, gdy Mojżesz pyta Boga, kim jest, ten w gruncie rzeczy odpowiada: "Nie twoja sprawa, kim jestem" lub wręcz: "Pilnuj swego nosa".

Shoora 

Wyznanie: inne protestanckie
Pomogła: 7 razy
Wysłany: 21-09-2017, 13:37   

Najważniejszym imieniem Boga w ST jest tetragram, JHWH (występuje 6828 razy), zwykle wymawiane jako ,Jahwe", chociaż ta znana wymowa została porzucona w czasach powygnaniowych. Ze względu na rosnące poczucie świętości tego imienia i chcąc uchronić je przed niewłaściwym użyciem, zaczęto w czytaniu zastępować tetragram tytułem wymawianym jako Adonaj (hebr., "mój wielki Pan").W Wj 3,14(E)Bóg na pytanie Mojżesza o Jego tożsamość odpowiada: ,Jestem, który [czym] jestem". Elohim jest jednym z trzech imion Boga, które częściej pojawiają się w ST (blisko 2 600 razy). Wszechmogący, Alfa i Omega,Świety.
To tyle w skrócie. Proponuję szukać u źródeł czyli w Słowie Bożym.

Koala 

Wyznanie: inne protestanckie
Wysłany: 23-09-2017, 16:48   

hansel napisał/a
Cytat:
Czy Bóg ma jakieś imię?

Uważam, że ma wiele imion i w sumie żadnego, w kontekście imienia jak my to rozumiemy. Shoora dała Tobie podstawę i jest to o wiele lepsze wyjaśnienie niż mógłbyś otrzymać od Karen Armstrong. Tak przynajmniej ja uważam.
Pani Karen Armstrong, moim zdaniem nie ma zbytnich podstaw do ferowania pewnych stwierdzeń i sama zaplątała sie w “wyrażanie zamierzonej niejasności”.
To co zacytowałeś, to w wąskim (bardzo wąskim) rozumieniu jakoś trzyma sie kupy, ale jest straszliwym uproszczeniem.
Pani Armstrong tak to przedstawia, bo pewnie tak to rozumie, ale to jej problem. Tam gdzie głębia znaczeń, tam ona widzi “zamierzoną niejasność”.
Uważam, że niejasność nie jest tyle zamierzona co konieczna, bo jak z Pisma wiemy, nasze drogi to nie Boże drogi. Na obecnym etapie naszego istnienia, nie jesteśmy w stanie pojąć pewnych rzeczy – nawet samej koncepcji imienia Boga.
Trochę lepiej to wyjaśnia Marcin Majewski w “Tajemnice biblijnych imion”.
Jest trochę lepszych opracowań, ale są na ogół angielskojęzyczne.
Pozdrówko

Odpowiedz do tematu