FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Paruzja
Autor Wiadomość
antoniusz 

Wyznanie: poszukujący
Ostrzeżeń:
 4/3/4
Wysłany: 28-07-2017, 11:28   Paruzja

Dlaczego Pierwsi chrześcijanie uważali że koniec świata i powtórne przyjście Jezusa nastąpi jeszcze za ich życia ?

Długo nad tym rozmyślałem, i doszedłem do wniosku że była to najprostsza forma obietnicy zakończenia swych mąk na tej ziemi.niebawem, nieuchronnie. sprawiedliwie..

Należy tutaj pamiętać kim byli ludzie którzy wyznawali Chrześcijaństwo W 90 % ludźmi ze skrajne marginesu społecznego niewolnikami i żebrakami Im życie przysparzało o wiele więcej cierpień niż radości

,,Mój pogląd odnośnie religii jest taki jak Lukrecjusza. Uważam ją za chorobę zrodzoną ze strachu i za źródło niewypowiedzianego nieszczęścia rodzaju ludzkiego. Nie mogę jednak zaprzeczyć, że ona wniosła pewien wkład do cywilizacji. Ona pomogła we wczesnych czasach ustalić kalendarz i spowodowała, że kapłani egipscy tak starannie rejestrowali zaćmienia, że byli w stanie je przewidywać. Te dwie zasługi jestem gotów uznać, ale nie wiem nic o żadnych innych.,,

Bertrand Russell
Ostatnio zmieniony przez antoniusz 01-08-2017, 11:39, w całości zmieniany 1 raz  

As 

Wyznanie: Katolik
Wysłany: 31-07-2017, 09:26   Re: Paruzja

antoniusz napisał/a:
Dlaczego Pierwsi chrześcijanie uważali że koniec świata i powtórne przyjście Jezusa nastąpi jeszcze za ich życia?...

Wyjaśnijmy na początku znaczenie słowa paruzje. Jest to według Nowego Testamentu zapowiadany przez proroków powrót Chrystusa na świat w chwale pod koniec dziejów, jako triumfatora nad złem, wskrzesiciela umarłych i sędziego świata.

Czas paruzji nie jest nam znany. Bóg daje ludziom pewne znaki, które mają pomóc chrześcijanom przygotować się na powtórne przyjście Jezusa. Ma to pomóc tym, którzy nie żyją w gotowości. Chodzi tu mianowicie o pewne wydarzenia, które muszą się dopełnić przed paruzją:
- nawrócenie Izraela
- powszechne głoszenie Ewangelii
- ogólne zaburzenia
- zamieszanie i nieład w Kościele
- pojawienie się antychrysta

antoniusz napisał/a:
..,,Mój pogląd odnośnie religii jest taki jak Lukrecjusza. Uważam ją za chorobę zrodzoną ze strachu i za źródło niewypowiedzianego nieszczęścia rodzaju ludzkiego...,,

Ściągnąłeś tą wypowiedź (lub sam jesteś jej autorem) ze strony: http://wiadomosci.onet.pl...4753,watek.html
Oto treści tam zamieszczone:
"
O zasługach religii "Mój pogląd odnośnie religii jest taki jak Lukrecjusza. Uważam ją za chorobę zrodzoną ze strachu i za źródło niewypowiedzianego...
~aperta, 24 lis 10 09:31

O zasługach religii "Mój pogląd odnośnie religii jest taki jak Lukrecjusza. Uważam ją za chorobę zrodzoną ze strachu i za źródło niewypowiedzianego nieszczęścia rodzaju ludzkiego. Nie mogę jednak zaprzeczyć, że ona wniosła pewien wkład do cywilizacji. Ona pomogła we wczesnych czasach ustalić kalendarz i spowodowała, że kapłani egipscy tak starannie rejestrowali zaćmienia, że byli w stanie je przewidywać. Te dwie zasługi jestem gotów uznać, ale nie wiem nic o żadnych innych." [Bertrand Russell]

Tam też znajdziesz wypowiedzi w tym temacie.

antoniusz 

Wyznanie: poszukujący
Ostrzeżeń:
 4/3/4
Wysłany: 01-08-2017, 11:45   Re: Paruzja

As napisał/a:
antoniusz napisał/a:
Dlaczego Pierwsi chrześcijanie uważali że koniec świata i powtórne przyjście Jezusa nastąpi jeszcze za ich życia?...

Wyjaśnijmy na początku znaczenie słowa paruzje. Jest to według Nowego Testamentu zapowiadany przez proroków powrót Chrystusa na świat w chwale pod koniec dziejów, jako triumfatora nad złem, wskrzesiciela umarłych i sędziego świata.

Czas paruzji nie jest nam znany. Bóg daje ludziom pewne znaki, które mają pomóc chrześcijanom przygotować się na powtórne przyjście Jezusa. Ma to pomóc tym, którzy nie żyją w gotowości. Chodzi tu mianowicie o pewne wydarzenia, które muszą się dopełnić przed paruzją:
- nawrócenie Izraela
- powszechne głoszenie Ewangelii
- ogólne zaburzenia
- zamieszanie i nieład w Kościele
- pojawienie się antychrysta

,,Na przykład Chrystus był przekonany, że jego drugie przyjście nastąpi w wielkiej chwale jeszcze przed śmiercią żyjących wówczas ludzi. Dowodzi tego wiele tekstów. Między innymi mówi on:

"Nie obejdziecie miast izraelskich, aż przyjdzie Syn człowieczy". Potem zaś: "Są niektórzy z tych, co tu stoją, którzy nie zakosztują śmierci, aż Syn człowieczy przyjdzie do królestwa swego". I jest sporo miejsc, z których jasno wynika, że jego drugie przyjście nastąpi za życia wielu jego współczesnych. Wierzyli w to także jego pierwsi wyznawcy i wiara ta była podstawą wielu nauk moralnych.

Gdy mówił: "Przetoż nie troszczcie się o jutrzejszy dzień" i inne podobne rzeczy, było to w znacznej mierze dlatego, że uważał swoje drugie przyjście za bardzo bliskie, a wszystkie światowe sprawy nie miały już dla niego znaczenia.

Znałem osobiście chrześcijan, którzy wierzyli w rychłe nadejście Chrystusa. Znałem również proboszcza, który napędził wielkiego strachu swoim owieczkom oznajmiając im, że drugie przyjście Chrystusa nastąpi lada dzień; co prawda pocieszyli się spostrzeżeniem, że ich pasterz sadzi drzewka w swoim ogrodzie. Pierwsi chrzścijanie wierzyli w to rzeczywiście i powstrzymywali się od czynów podobnych do sadzenia drzewek w ogrodach, ponieważ podzielali wiarę Chrystusa w bliskość drugiego przyjścia. Pod tym względem Chrystus, jak widać nie dorównywał mądrością niektórym innym ludziom, a już z pewnością nie posiadał najwyższej mądrości.,,

Bertrand Russell

As 

Wyznanie: Katolik
Wysłany: 01-08-2017, 11:59   Re: Paruzja

Antoniusz napisał/a:
...Znałem osobiście chrześcijan, którzy wierzyli w rychłe nadejście Chrystusa. Znałem również proboszcza, który napędził wielkiego strachu swoim owieczkom oznajmiając im, że drugie przyjście Chrystusa nastąpi lada dzień; co prawda pocieszyli się spostrzeżeniem, że ich pasterz sadzi drzewka w swoim ogrodzie....

Czas w Piśmie Św. jest pojęciem względnym. Kiedy Chrystus przyjdzie powtórnie na Ziemię tego nie wiemy. Tu ważna jest wiara w to, że rzeczywiście przyjdzie. Tylko czy ludzie będą na to przyjście gotowi, oto jest pytanie. Dziwię się, że ludzie wierzący mają, jak piszesz "wielkiego stracha". Przecież wraz z przybyciem Chrystusa czeka nas wieczne szczęście, prawda? Widocznie ci, co się boją mają ku temu uzasadnione obawy.

Antoniusz napisał/a:
... Pierwsi chrzścijanie wierzyli w to rzeczywiście i powstrzymywali się od czynów podobnych do sadzenia drzewek w ogrodach, ponieważ podzielali wiarę Chrystusa w bliskość drugiego przyjścia. Pod tym względem Chrystus, jak widać nie dorównywał mądrością niektórym innym ludziom, a już z pewnością nie posiadał najwyższej mądrości...

Czy "...Pod tym względem Chrystus, jak widać nie dorównywał mądrością niektórym innym ludziom..." Wybacz, ale te zdanie pominę milczeniem. Dlaczego? Sam sobie odpowiedz.

Odpowiedz do tematu