FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ikony
Autor Wiadomość
iduodu

Wysłany: 27-09-2005, 16:10   Ikony

Ikona jest formą modlitwy chrześcijańskiej, zarówno twórcy jak i osoby rozważającej jej teologiczne treści, symbolikę kolorów czy form.

Święta Trójca Rublowa jest wspaniałym przedstawieniem istoty Boga

zosia 

Wyznanie: Katolik
Pomogła: 74 razy
Wysłany: 27-09-2005, 18:31   

No nie wiem czy formą modlitwy, ale z całą pewnością przekazem treści religijnych, zwłaszcza Pisma Św.
Ikona ma to do siebie, że ma z góry ustaloną symbolikę i z góry narzuconą formę obrazu. Wszystkie ikony mają wspólną cechę. Postaci namalowane na nich są "sztywne", pozbawione gestów - w przeciwieństwie do obrazów wielkich mistrzów renesansu jak Leonardo da Vinci, Botticelli czy Rafael, gdzie postaci "mówią" gestem.
Mam przepiękne zdjęcia ikonostazu z naszego kościoła, wykonanego z okazji "Boskiej liturgii" - mszy ekumenicznej. Obecnie ten ikonostaz został przekazany do cerkwi w prezencie. Niestety, mam to na dysku i święty Boże nie pomoże - wkleić do postu nie mogę.

voska 

Wyznanie: Agnostyk
Pomogła: 6 razy
Wysłany: 02-10-2005, 16:15   

zosia napisał/a:
Niestety, mam to na dysku i święty Boże nie pomoże - wkleić do postu nie mogę.

Możesz. Jak mnie się dało to pewnie i Tobie się uda.

TOMASZ32 

Wysłany: 29-10-2005, 02:33   

Wszystko można, wystarczy zamiescić na serwerze i fotkę mozna zamiescić w poście.

A co do ikon:

Pozdrawiam

http://www.via-ad-deum.cba.pl/

sovia 

Wysłany: 30-10-2005, 13:57   

Tomasz32 rzeczywiście piękna ikona, czy ona ma jakąś nazwę??

As 

Wysłany: 01-08-2017, 11:03   

NIEWIERNY TOMASZ – obraz Michelangelo Merisi da Caravaggio – włoskiego malarza działającego w latach 1593–1610 w Rzymie, Neapolu, na Malcie i Sycylii. Był reformatorem malarstwa europejskiego na przełomie XVI i XVII wieku.

Palec Tomasza zagłębia się w ranie pomiędzy żebrami Jezusa. Apostoł nie miałby nigdy odwagi zdobyć się na taką śmiałość ale Zbawiciel sam chwyta jego rękę. Odsłania owinięty całunem bok, ukazuje swe rany i pociąga rękę Tomasza w ich kierunku. Dopiero to pozwala rozwiać wszystkie wątpliwości apostoła.
Kilka dni wcześniej Tomasz mówił: „Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę” (J 20, 25). Teraz Jezus rzekł do niego: „Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym!” (J 20, 27).

Twarz apostoła wyraża zdziwienie. Za chwilę Tomasz z pokorą powie: „Pan mój i Bóg mój” (J 20, 28). Równie ważne jak twarz Tomasza są w tym obrazie twarze dwóch innych apostołów. Wcześniej nie mówili, że mają jakiekolwiek wątpliwości, a jednak teraz śledzą z zapartym tchem rękę Tomasza. Nie wydają się być pewni swojej wiary. „Wszyscy jesteśmy Tomaszami” – zdaje się mówić Caravaggio a jego wizja mocno przemawiała do ludzi.

Odpowiedz do tematu