FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
świat Boga
Autor Wiadomość
Sierota 


Wyznanie: Katolik
Wiek: 29
Dołączył: 21 Lis 2015
Posty: 1
Skąd: Strzelniki
  Wysłany: 21-11-2015, 11:17   świat Boga

Jeśli Bóg jest dobry, to jak wytłumaczyć jego traktowanie człowieka, jak np. umierających z głodu dzieci, których jest tak wielka liczba, czy to nie jest brutalna bezczynność, gdzie Chrystus będąc na ziemi, karmił lekko głodny lud, bo mu było ich żal, a na tak wielki gwałt głodu jaki towarzyszy dzisiejszemu światu, odpowiada bezczynnością. Ja można zobaczyć Boga jako dobrego i sprawiedliwego i jak można go uwielbiać, wiedząc o jego niczym nieusprawiedliwionym braku szacunku do ludzi, zwłaszcza dzieci. Co to znaczy, Bóg był na ziemi, pokazał co to Miłość, krótki czas a teraz pokazuje światu jak On jest nienormalny i zły, nie użyję tu słów, które by określały Istotę, która czyni takie rzeczy, mając jednocześnie Moc, by takim rzeczą zapobiec, Istoty, która ogłasza się Miłością i Sprawiedliwością, wbrew temu co daje o Niej świadectwo, czyli jego Twórczość, ten świat.
 
 
Shoora Wyznanie: inne protestanckie
Pomogła: 7 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 30 Maj 2005
Posty: 1927
Skąd: Kalisz
Wysłany: 21-11-2015, 11:36   

Sierota, wytoczyłeś działo. Nie będę się tutaj wymądrzać. Proponuję,abyś zapoznał się z odpowiedzią w tym temacie O.Jacka Salija:
http://mateusz.pl/ksiazki/js-pn/js-pn_07.htm
_________________
Shoora
__________________________
nie wstydzę się Ewangelii Chrystusowej <><
 
 
Koala 


Wyznanie: inne protestanckie
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 1424
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24-11-2015, 18:22   

To rzeczywiście działo i nie należy tutaj brać wyjaśnień lekko i trywializować, bo jednak obecność zła na świecie oraz nieingerencja Boga, wydają się być jednym z największych problemów dla teologów, wierzących i niewierzących, dla "fachowców" i przeciętnego Kowalskiego.
Do artykułu zasugerowanego przez Shorę dodam parę słów od siebie.
Sierota napisał/a:
Cytat:
Jeśli Bóg jest dobry, to jak wytłumaczyć jego traktowanie człowieka...

Na początku powinieneś zdefiniować, co rozumiesz, kiedy mówisz "dobry". Od tej definicji wiele zależy, jak podejść do tego zagadnienia.
Druga sprawa, to Twoje podejście już od początku wydaje sie ukierunkowane. ;-)
Sierota napisał/a:
Cytat:
jak np. umierających z głodu dzieci, których jest tak wielka liczba, czy to nie jest brutalna bezczynność, gdzie Chrystus będąc na ziemi, karmił lekko głodny lud, bo mu było ich żal, a na tak wielki gwałt głodu jaki towarzyszy dzisiejszemu światu, odpowiada bezczynnością.

Zacznijmy od tego, że Chrystus był na Ziemi FIZYCZNIE. Był realnym człowiekiem, który miał ręce do "dawania", miał żywność do rozdawania ( którą notabene mamy dzięki Bożym błogosławieństwom, a którą mamy również obecnie! i Bóg ją nam "rozdaje" bez użycia rąk...), a co najważniejsze, to wszystko to czynił Z WOLI OJCA. Zapominasz o tym. Nic się nie zmieniło, nie widzimy tylko rąk, które nas żywią i rozdają. Nie widzimy również rąk, które nam odbierają. To są ręce ludzi złych, skąpych, owładniętych żądzą posiadania władzy, pieniędzy, dóbr materialnych.
Mówi się obecnie o głodzie połowy ludzkości, a czy wiesz, że połowa żywności jaka jest na świecie produkowana ląduje na śmietniku i jest marnowana?
Czyli Bóg nam daje a ludzie to marnują.
Należy jeszcze pamiętać o dodatkowym aspekcie naszej rzeczywistości. Na czas ograniczony Ziemie jest oddana szatanowi pod kontrolę i to jego "dziela" na ogół oglądamy i niedojrzali, nie umocnieni w wierze i - nazwę ich jak powinienem - oszołomy, winią o to Boga.
Boże słowo się nie zmienia, i tak jak nam dano wolną wolę, w którą Bóg nie ingeruje, tak również dano szatanowi "kontrakt" na zarządzanie tu, na naszym globie. Kontrakt, który się wypełni kiedy Chrystus powróci w chwale. :D
Sierota napisał/a:
Cytat:
Ja można zobaczyć Boga jako dobrego i sprawiedliwego i jak można go uwielbiać, wiedząc o jego niczym nieusprawiedliwionym braku szacunku do ludzi, zwłaszcza dzieci.

Tu powrócę do początku mojego postu: Twoje podejście już od początku wydaje sie ukierunkowane. Zapominasz kim z definicji jest Bóg. Nie podchodzisz do całej sprawy bez uprzedzeń i obiektywnie, lecz roszczeniowo i z pretensjami. Takie podejście nigdy, w żadnej analizie czegokolwiek nie daje dobrych perspektyw na obiektywne i prawdziwe ( lub przynajmniej zbliżone do prawdy ) rozwiązanie i rzetelne zrozumienie.
Jeśli rzemieślnik tworzy nocnik, to jak bardzo powinien on ten nocnik szanować? Tak tylko pytam...
Odwracasz tu fundamentalne zasady, które obligują NAS do szanowania Boga jako naszego stworzyciela i...Boga. Istotę, od której zależy nasz każdy oddech i każde uderzenie serca.
Ocierasz się, moim zdaniem niebezpiecznie o pychę i arogancję promowaną przez naturalistów i wszystkich tych, którzy stawiają w centrum, na piedestale człowieka. To miejsce jest należne TYLKO BOGU. Ale to tylko moje zdanie. :D
Sierota napisał/a:
Cytat:
Co to znaczy, Bóg był na ziemi, pokazał co to Miłość, krótki czas a teraz pokazuje światu jak On jest nienormalny i zły...

Czy jesteś pewien, że Twoje określenie siebie jako katolika jest prawidłowe? Z takim poglądem na Boga pomyślałbym raczej, że identyfikujesz się z czymś całkowicie odmiennym.
Realista napisał/a:
Cytat:
nie użyję tu słów, które by określały Istotę, która czyni takie rzeczy, mając jednocześnie Moc, by takim rzeczą zapobiec,

Ta Moc, nie powinna być tu problemem, nie powinna być kwestionowana. Tu chodzi o zrozumienie, że życie jakie znamy jest tylko epizodem. Ma znaczenie o tyle, ile doprowadza nas do Boga, Jego Królestwa - jednym słowem do zbawienia. Ponieważ jest nieskończenie więcej po drugiej stronie obecnego życia i Boża sprawiedliwość, miłość i miłosierdzie przenika wszystko w Jego Królestwie, wszelkie nieszczęścia, cierpienia, uciążliwości będą Jego gromadce uwzględnione, docenione i wynagrodzone. Sam Pan mówi że wynagradza tysiąckrotnie...
Nawet Bóg nie działa WBREW swojej naturze.
Pomyśl o tej Mocy i zasadach jej używania w kontekście tego, co napisałem poprzednio. Pomyśl o tym, że otrzymując wolną wolę jednocześnie jesteśmy podlegli konsekwencjom Bożej nieingerencji.
Mam nadzieję, że pobudzi Ciebie to do refleksji i gimnastyki mózgu, zamiast opierać się na skrótowych i niedoinformownych konkluzjach, promowanych przez obecny świat.
Pozdrówko
 
 
sereno 


Wyznanie: Katolik
Dołączyła: 02 Kwi 2015
Posty: 4
Skąd: Wawa
Wysłany: 08-03-2016, 14:39   

To człowiek innemu człowiekowi szkodzi. Bóg nie ma nic do tego akurat. Dał człowiekowi wolność to te ją wykorzystuje. W nie zawsze dobry sposób.
 
 
marlenna29 


Wyznanie: Katolik
Dołączyła: 25 Kwi 2016
Posty: 4
Skąd: łódzkie
Wysłany: 25-04-2016, 21:15   

Człowiek człowiekowi zgotował ten los. I ze względu na to, że każdy ma wolną wolę może powinien tak, jak Bóg przykazał, szerzyć dobro. A nie potem się zastanawiać, dlaczego Bóg nie reaguje. Może czasem trzeba się zastanowić nad sobą i swoim postępowaniem. Nakarmić biednego, nie marnować jedzenia i pomóc, wskazać drogę dzięki, której komuś nie będzie brakowało podstawowych rzeczy do przeżycia.

http://www.Markop.biz.pl/
 
 
dominika312 


Wyznanie: Katolik
Dołączyła: 23 Sie 2016
Posty: 4
Skąd: Radom
Wysłany: 23-08-2016, 23:35   

Człowiek ma wolną wolę. Dlatego to nie Bóg jest odpowiedzialny za to, że jest głód na świecie. Ale również nasze życie jaki miałoby sens gdybyśmy otrzymywali od Boga wszystko co byśmy chcieli...Sami musimy się wykazać, pokazać co potrafimy zanim dostąpimy życia wiecznego. Dlatego zamiast marudzić, jaki to Bóg jest niesprawiedliwy może należałoby samemu pokazać, że jest się godnym i zakasać rękawy i pomóc biednym, nie oglądając się na innych.
 
 
klaraT 


Wyznanie: Katolik
Dołączyła: 12 Paź 2016
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14-10-2016, 22:47   

Wolna wola wszystko tłumaczy. Jak Bóg może interweniować w sprawy o których sami chcemy decydować. Najlepiej zrzucić winę na kogoś, a samemu nie widzieć swoich występków.
 
 
adas1995 


Wyznanie: Buddyzm
Wiek: 23
Dołączył: 27 Sty 2017
Posty: 5
Skąd: Szczecin
Wysłany: 27-01-2017, 19:54   

" wolna wola " ? ale czy dzieci urodzone w Afryce , pochodzące z ubogiej rodziny mają w ogóle jakiekolwiek możliwości ?
 
 
Koala 


Wyznanie: inne protestanckie
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 1424
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30-01-2017, 19:24   

@ adas1995

Musisz się zastanowić na początek O CO PYTASZ.
Piszesz: "" wolna wola " ? ale czy dzieci urodzone w Afryce , pochodzące z ubogiej rodziny mają w ogóle jakiekolwiek możliwości ?".
Wolna wola i możliwości to całkowicie inne pojęcia. W kontekście możliwości Twoje pytanie ma sens, i odpowiedź brzmi: ich możliwości są bardzo ograniczone. W kontekście wolnej woli nie ma różnicy pomiędzy Tobą a dziećmi z Afryki. Wybór w postęowaniu moralnym, czy niemoralnym jest w czasie i miejscach, oraz w podmiotach w gruncie rzeczy taki sam. Co się zmienia to okoliczności, zagrożenia, konsekwencje, tu na Ziemi, oraz końcowy, ostateczny wybór jak będzie wyglądała Twoja przyszłość w wieczności.
Jeśli wybrałeś buddyzm, to równocześnie odrzuciłeś Jezusa. Skoro według Pisma i wszystkiego tego, co Duch Święty nam przekazuje, NIE MA innej drogi do życia wiecznego jak tylko poprzez pośrednictwo i wiarę i poddanie się Jezusowi, to sam odrzucasz możliwość spędzenia wieczności w służbie Bogu, w Jego obecności, w miłości, spełnieniu, Prawdzie i szczęściu. Ty wybierasz wieczność bez Boga, w cierpieniu, bez miłości, Prawdy i w rzeczywistości, która odbiera wszelką nadzieję, radość i spełnienie.
Dzieci i dorośli w Afryce mają dokładnie takie same możliwości wyboru.
Co Twoje pytanie w zakamuflowany sposób sugeruje, to jest faktycznie ograniczenie w ich możliwościach w kwestiach materialnych, co jak najbardziej jest zgodne z prawdą. Tylko że zgodnie z Bożym planem, z Jego zasadami, my podporządkowani Jego woli i tym zasadom, mamy obowiązek wyrównywać wszelkie nierówności.
Nie tylko w formie datków czyli materialnie, ale i w formie pomocy duchowej, w oświacie, w budowie infrastruktury i samego społeczeństwa, itd., itp.
Zwróć uwagę, że chrześcijaństwo jest niepodobne do żadnej innej religii i systemu wiary.
Tu nie modlisz się do kołka czy matki ziemi o swoje szczęście i swój dobrobyt wyłącznie. Jeśli tak czynisz to nie masz bladego pojęcia o chrześcijaństwie o Jezusie i o Bogu.
To jest jednolita i spójna społeczność z Bożego punktu widzenia. Bo On widzi tych prawdziwych, uczciwych, wprowadzających w życie Jego zasady. A innym, którzy tego nie czynią bez względu na to jak się sami widzą powie: nie znam was...
Nie będę wchodził głębiej w te sprawy bo włazimy na grządki "zbawienie - przez wiarę czy przez uczynki" a tu dopiero jest do wyjaśniania...
Mam nadzieję, że chwytasz. Jeśli nie to rozmawiajmy dalej... :D
Pozdrówko.
 
 
Martyna.01 


Wyznanie: inne protestanckie
Pomogła: 1 raz
Wiek: 21
Dołączyła: 11 Cze 2017
Posty: 5
Skąd: dzielnica Łodzi
Wysłany: 11-06-2017, 01:51   Witam :D

W momencie, gdy człowiek na samym początku stworzenia wybrał nieposłuszeństwo Bogu, zgrzeszył, uległ szatanowi, który skusił ludzi, od tego momentu szatan panuje na tym świecie. On tylko dąży do zniszczenia człowieka. To nie Bóg odpowiada za te wszystkie krzywdy, ale szatan. A Bóg jedynie dopuszcza do człowieka tyle ile człowiek jest w stanie unieść.
_________________
"Człowiek jest stworzony, aby przekraczać siebie."
Emanuel Mounsier
 
 
 
adwentus Wyznanie: Adwentysta
Wiek: 28
Dołączył: 07 Cze 2017
Posty: 10
Skąd: Polska
Wysłany: 11-06-2017, 02:06   

Nie zapominajmy o tym że To nie było planem Bożym żeby to wszystko wyglądało w ten sposób jak to widzimy dzisiaj Biblia kilka razy nam o tym mówi że na początku tak nie miało być to wszystko zniekształcił i zniszczył grzech!
_________________
Starając się, abyście zachowali jedność ducha w związce pokoju! Efezów 4:4
 
 
Martyna.01 


Wyznanie: inne protestanckie
Pomogła: 1 raz
Wiek: 21
Dołączyła: 11 Cze 2017
Posty: 5
Skąd: dzielnica Łodzi
Wysłany: 11-06-2017, 03:14   

Amen! :rocker:
_________________
"Człowiek jest stworzony, aby przekraczać siebie."
Emanuel Mounsier
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group