FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ekumenia
Autor Wiadomość
cyprys 

Wyznanie: inne protestanckie
Wysłany: 11-05-2015, 11:42   Czy Ekumenia jest biblijna ?

Sporo jest starych tematów o Ekumenii. Zakładam więc świerzy, gdyż zagadnienie jest ważkie. Rzymskokatolicy twierdzą że nie ma już protestu Lutra. A jakie jest Wasze zdanie ?

Powielanie już istniejących tematów jest niepożądane. Nie ma sensu powielać dyskusji i tracić czas na te same komentarze. Zapoznanie sie z już istniejącymi komentarzami jest podstawą.
Dodaj swój post, proszę, do wątku - na przykład - Ekumenia. Dam Ci na to trochę czasu i zablokuję ten wątek. Masz rację, zagadnienie jest ważkie... :D
Koala
Ostatnio zmieniony przez Koala 11-05-2015, 16:40, w całości zmieniany 1 raz  

Koala 

Wysłany: 12-05-2015, 23:25   

Cyprys założył nowy temat: "Czy Ekumenia jest biblijna ?", który uważam, odnosi się do niniejszego tematu. Tak więc blokuję nowy temat i wracamy do dyskusji z uwzględnieniem nowego pytania.
Pojawił się również w poście cyprysa inny wątek: "Rzymskokatolicy twierdzą że nie ma już protestu Lutra. A jakie jest Wasze zdanie ?"
Co do biblijności ekumenizmu, uważam, że nie ma o tym mowy. Nie jest.
Nie bardzo wszak rozumiem, jak odnieść się do drugiego stwierdzenia, bo nie jest dla mnie jasne o co chodzi... Byłbym wdzięczny za wyjaśnienie i dodtkowo za jakąkolwiek odpowiedź, nie jak w poprzednich postach - potraktowanie moich wyjaśnień, argumentów i oczekiwania na rozwikłanie niejasności lakonicznym stwierdzeniem: "... to ja zamilknę." ;-)
Pozdrówko

cyprys 

Wysłany: 17-05-2015, 12:15   

Koala napisał/a:

Pojawił się również w poście cyprysa inny wątek: "Rzymskokatolicy twierdzą że nie ma już protestu Lutra. A jakie jest Wasze zdanie ?"
Co do biblijności ekumenizmu, uważam, że nie ma o tym mowy. Nie jest.
Nie bardzo wszak rozumiem, jak odnieść się do drugiego stwierdzenia, bo nie jest dla mnie jasne o co chodzi... Byłbym wdzięczny za wyjaśnienie i dodtkowo za jakąkolwiek odpowiedź...

Rozumiem Twoje stanowisko co do braku zgodności idei ekumenizmu z nauką zawartą w Biblii. Jednak od 8 minuty tego filmu, a dokładnie 10,50 pada to sformułowanie „PROTEST LUTRA SIĘ ZAKOŃCZYŁ „
Chodzi mi o to porozumienie z 1999 roku !

http://detektywprawdy.pl/...-protestantami/

Koala 

Wysłany: 17-05-2015, 17:05   

Na wstępie, nie jestem doktrynalnie związany ani z luteranami, ani z metodystami ( chociaż przez cały okres letni odwiedzam metodystów ). Nie wiedziałem o żadnym porozumieniu pomiędzy tymi grupami i KRK, ani ja, ani paru z moich znajomych, których dziś właśnie o to pytałem. Nie jestem również świadomy, czego dokładnie dotyczy to porozumienie. Na podstawie tego, o czym mówi podany przez Ciebie link, stwierdzam, że to o czym mówi przytoczony fragment, nie jest niczym złym, zdrożnym i niebiblijnym. Właśnie tak ja i wielu innych podchodzi do kwestii zbawienia - przez wiarę, przez łaskę i miłosierdzie Boskie, a uczynki są owocem, nie powodem zbawienia. Postaram się zainteresować sprawą głębiej, bo wkrótce wyjeżdżam, a w moim miejscu pobytu będę miał kontakt z metodystami, więc ich "przepytam"...
Trochę inaczej ma się sprawa z drugiej strony, bo jeśli KRK również sie pod tym podpisał, to może to świadczyć o niespójności doktryny od 1999 roku... ;-)
Co do stwierdzenia: "PROTEST LUTRA SIĘ ZAKOŃCZYŁ", to mam parę uwag, które zresztą pokrywają się z resztą video i uwagami Douga Batchelora.
Nie tyle protest ile reformacja, to po pierwsze.
Po drugie, nie jeden aspekt zbawienia był powodem tej reformacji, ale 95 tez. Mówienie o jednym ( wątpliwym, w świetle Rzymskokatolickiego poglądu na zbawienie... ) rozwiązaniu, w dalszym ciągu nie adresuje pozostałych, więc jakiekolwiek stwierdzenia o końcu tej reformacji to żart.
Jest jeszcze kwestia podpisania wspólnego porozumienia ( czy raczej oficjalnego, "na papierze" wyjaśnienia stanowisk ) w jednym aspekcie, a nadaniu temu faktowi rangi i znaczenia, oraz stwarzanie złudzenia, że wychodzi ono poza ramy tego jednego konkretnego aspektu.
Wątpię, czy większość luteran czy metodystów podpisało by się pod deklaracją dalszego marszu ręka w rękę z KRK i przyjęciu ich doktryn.
Tu dygresja i powrót do dawnego, innego wątku - traktowanie katolików jako braci w Chrystusie, to jedno. Uznawanie a zwłaszcza podporządkowywanie się (!) katolickim doktrynom to zupełnie inna sprawa.
Pozdrówko

cyprys 

Wysłany: 17-05-2015, 18:02   

Praktyka i prawda jest taka że jedynie Sobór ma władzę i moc do redagowania jakichkolwiek ustaleń. Analogicznie jak Sejm i Senat w naszym kraju. Tak więc to podpisane porozumienie jest warte tyle co wartość papieru na którym go sporządzono.

Koala 

Wysłany: 17-05-2015, 19:09   

W międzyczasie, znalazłem ( wprawdzie wersję anglojęzyczną...) dokument, który wydaje sie być tym, o którym mowa.
Podaję link: http://www.vatican.va/rom...aration_en.html

Nie przeglądałem jeszcze tego dokumentu, ale to wygląda na wspólną DEKLARACJĘ nie porozumienie.
Dodatkowo, polecam link, który trochę - mam nadzieję - rozjaśni temat zbliżenia luterańsko-katolickiego.

https://www.lutheranworld...ii-20131121.pdf

Powrócę do tego wątku, kiedy się z tymi dokumentami zapoznam.
Dzięki, za zwrócenie na to uwagi. Mam nadzieję, że bracia luteranie są świadomi tych manewrów i znajdą wsparcie w Duchu świętym, żeby to w sercu i sumieniu rozpatrzyć...
Pozdrówko

Hajd 

Wyznanie: poszukujący
Wysłany: 30-08-2016, 18:29   

Temat jest stary, jednakże wypowiem się.

Na ziemi jest wiele religii, jednakże można je podzielić na dwie grupy.

Każda religia jest religią opartą na uczynkach. Byłem dobrym człowiekiem, wszystkie pielgrzymki zaliczone, czytam Biblie, Koran, czy co tam jeszcze, jestem dobrym człowiekiem... itp.

Jest jednak jedno wyznanie, które nie opiera się na uczynkach ale na łasce Boga - chrześcijaństwo.

Religie oparte na uczynkach sprawiają, że ludzie chcą z Boga zrobić dłużnika - byłem taki i taki, więc zasługuję na to i na to. Bóg Biblijny mówi jednak co innego - żaden, nie masz ani jednego sprawiedliwego, ktoby szukał Boga, wszyscy zbłądzili.

Tak. Ludzie będą zaciskać zęby i wchodzić do piekła, bo chcą zrobić z Boga dłużnika - pycha.

Odpowiedz do tematu